Zajímavosti ze světa kávy

Káva je nápojem, který se pije po celém světě. Určitě i vy jste někdy ochutnali šálek dobré, horké kávy, nebo ji dokonce pijete pravidelně. Ať je to tak či tak, pojďme se podívat na některá zajímavá fakta ze světa kávy.

Hrníček nebo sklenička

Všimli jste si, že především v restauracích a kavárnách, se některé kávy podávají ve sklenicích na kávu a některé naopak v hrníčcích? Proč to tak je? Nemá to vlastně žádný speciální důvod, ale podle jakési kávové etikety, jsou některé kávy lepší ve sklenicích. Nejčastěji je to latté, ledová káva a podobné nápoje s větším přídavkem mléka. V průhledné sklenici lépe vyniknou jednotlivé vrstvy. Jde tedy spíše o estetiku než nějakou funkčnost.

káva

Kávová zrna nejsou vlastně zrna

Určitě víte, že se káva vyrábí z kávových zrn. Ale víte také, že kávové zrno vlastně zrno není? Jeho vzhled připomíná spíše pecku nebo semínko, které můžeme najít uvnitř kávového plodu, který připomíná třešeň. Kvůli jejich tvaru se ustálilo pojmenování kávové zrno, i když se o zrno nejedná.

Existuje káva vyrobená z exkrementů

Ano, je to tak. Jedna z nejdražších káv na světě, kterou můžete mimo jiné koupit i u nás v České republice, je vyrobena z exkrementů zvířete, které se jmenuje cibetka palmová. Káva nese název Kopi Luwak, nebo lidověji cibetková káva a pochází z Indonésie. Kávová zrna se dají pozřít cibetkám a poté, co projdou jejich trávicím traktem se zpracují na kávu.

kávová zrna

Káva je jedním z nejvíce oblíbených nápojů na světě

Tento fakt se ale dal koneckonců čekat. Ale je to tak. Ročně se vypije více než 400 miliard šálků kávy. Společně s kávou si prvenství v oblíbenosti nápojů drží voda a také čaj. Do budoucna se počítá s tím, že bude oblíbenost kávy narůstat. Svou oblíbenost si udržela i přes to, že dokonce v historii proběhli pokusy o zákaz pěstování a konzumaci kávy. Dnes už by takový zákaz jistojistě neprošel.

Related Post

Skvělá kannaSkvělá kanna

Víte vůbec, co je to kanna? Pokud neznáte ještě kannu, tak se můžete podívat na webové stránky kratompower.cz, kde se dozvíte více informací o tom, co je to kanna anebo