Současná podoba vývoje počasí v zimních měsících se podobá z větší části průměrnému až nadprůměrnému teplotnímu rozhraní, což znamená, že můžeme spíše očekávat Vánoce na blátě a s minimálním množstvím sněhových srážek. Teplejší zimy uvítá kde kdo, zejména lidé, co vytápí rodinné domy a chtějí za vytápění ušetřit nějakou tu korunu, ovšem nesmíme zapomínat na to, že i přes předpokládaný vývoj počasí může docházet ke krátkým vpádům studeného arktického vzduchu na naše území.
To znamená, že například v průběhu měsíce ledna bude přes den většinou teplota kolem nuly a v noci jen do mínus tří stupňů, ale s arktickým vzduchem se teploty ovzduší mohou posunout do mnohem extrémnějších hodnot, takže bude přes den mínus deset a v noci mínus osmnáct stupňů Celsia. V tak silných mrazech budete topit více, než kdy jindy, ale tímto vám také chceme připomenout, že máte-li na zahradě zazimovaný bazén a spoléháte na to, že se na vodní hladině vytvoří jen lehká ledová krusta, abyste nezapomněli na sázku na jistotu, a tou jsou dilatační plováky.
Nelze spoléhat na to, že bude od listopadu do března teplota ovzduší spíše průměrná až nadprůměrná. Když udeří sice krátkodobý, ale silný mráz, led bude tak expanzivní, že váš bazén může značnou měrou nevratně poškodit. A právě tehdy jsou dilatační plováky spolehlivou ochranou před roztažností ledu. Dilatační plovák je zhotoven z plastu a jeho součástí je betonová či písečná výplň, která jej udržuje ve svislé poloze hluboko pod hladinou. Díky tomu nemá ani silná vrstva ledu šanci proniknout až k okraji nádrže a roztrhat ji či jinak poničit. Plováky se pokládají na vodní hladinu po celém obvodu bazénu, zapojují se do sebe jako řetěz a vytvoří spolehlivou bariéru, která zabrání v extrémním počasí nebezpečné roztažnosti ledové vrstvy. Můžete pak s klidným svědomím a pocitem usínat i v situacích, kdy meteorologové hlásí příchod extrémních mrazů.