Na sršně v klidu

Příště to dělat nemusíte. Tento turbo čmelák nemá sebemenší zájem vás napadnout, či nějak ublížit. Pouze se rozhlíží po potravě. Je ovšem jasné, že když zaútočíte vy, bude se on bránit, nebo zaútočí také. A takový jeho bodanec, juj, to je věcička. Podívejme se však na tyto zajímavé živočichy trošku zblízka. Ne, nebojte se, nebude zde žádná učená přednáška, ba právě naopak, budou zde jen a jen zajímavosti.  

sršeň

Nuže, tento tvor si buduje hnízda vždy tak, aby bylo zajištěno větrání. Nesmí se v žádném případě přehřívat, pokud k tomu dochází, je vyslán zvláštní oddíl, který máváním křídly urychlí proudění vzduchu a tím se celé hnízdo ochlazuje. Naprosto klidně je při tom můžete pozorovat. Sršni navzdory všem pověstem nejsou nějací zuřivci, kteří by bezdůvodně někoho napadli. Pozorujte ze vzdálenosti větší než dva metry a nikdy se nesmíte postavit mezi sršně a výlet z hnízda. Teprve pak to berou jako napadení a začnou svoji ofenzivu. Také nedělejte nic, co způsobuje otřesy, potvůrky by to mohlo vydráždit.  

sršní příbytek

Když vám tento živočich usedne na ruku, zachovejte klid. Já vím, že je to obtížné, ale pokud nebudete dělat prudké pohyby, sršeň zjistí, zda jste či nejste možná potrava a zase v klidu odletí. Budete-li ovšem máchat rukama, je docela dobře možné, že obdržíte velmi výživné žihadlo, a to není zrovna důvod ke smíchu. Pozor, není třeba panikařit, tento létající bombardér má jed ještě méně toxický než včela, takže pokud nejste alergik a nemáte bodanec v krku, potřete to něčím chladivýma máte pokoj. Je možné, že vám to nateče a bude to štípat, ale to odezní a za chvíli již nebudete vědět, že k něčemu došlo.  

Ono vůbec nechávejte sršně na pokoji, protože loví hmyz a jedinec dokáže za den ulovit až několik desítek kusů například much. Zatím u nás žije jen jeden druh sršní, a to výše popsaný. Ovšem prý byla spatřena sršeň mandarínská, ovšem o té až jindy. 

Related Post